راهنمای نویسندگان

راهنمای نویسندگان

      

نویسندگان محترم،

با سلام و احترام؛

به استحضار می رساند که راهنمای نویسندگان در دو بخش راهنمای فنی و راهنمای علمی تدوین شده است. همچنین در ادامه برخی نکات قابل توجه پیش از ارسال مقالات یادآوری می شود.

نویسندگان محترم لطفاً قبل از ارسال مقاله حتماً  فرم‌های زیر را تکمیل و در هنگام ارسال مقاله در قسمت های مربوطه ضمیمه گردد:

 1. فرم تعهد مبنی بر عدم چاپ مقاله‌ ارسال شده در مجله‌ای دیگر یا در مجموعه مقاله‌ها، سمینارها و مجامع علمی و عدم ارسال همزمان مقاله به سایر مجلات سمینارها و مجامع علمی
 2. فرم تعارض منافع
 3. فرم مجوز دسترسی (حق کپی رایت) مبنی بر عدم برداشت یا کپی از آثار دیگران (سرقت ادبی)

بدیهی است مجله اختیار دارد در هر زمان و در هر مرحله از فرایند داوری مقاله و حتی با وجود پذیرش، در صورت احراز عدم رعایت هر یک از این تعهدات، مقاله را از فرایند داوری خارج نموده و نام نویسنده (نویسندگان) را در لیست سیاه مجله قرار دهد.

-        مقاله حتماً باید در فرمت تعیین شده توسط مجله در قسمت راهنمای فنی تدوین مقالات تنظیم شود. بدیهی است مقالاتی که فرمت مورد نظر را رعایت نکرده باشند به نویسنده ارجاع داده خواهد شد تا پس از قرار گرفتن در فرمت مجله مجدد ارسال گردد و فرایند بررسی توسط هیأت تحریریه انجام گردد.

 

تذکر:

1. لطفاً توجه داشته باشید که در موقع ارسال مقاله، نام و مشخصات تمام نویسندگان در قسمت نویسندگان سامانه ثبت شود؛ زیرا مقاله نهایی در صورت پذیرش، بر اساس اسامی قید شده در قسمت نویسندگان در سامانه منتشر خواهد شد و اسامی در متن مقاله معیار نمی باشد.

2. لطفا حتما شماره همراه نویسندگان مخصوصا نویسنده مسئول مقاله در سامانه قید شود.

 

بررسی و چاپ مقاله‌ها

 1. مقاله‌های دریافت شده نخست به وسیله‌ی هیأت تحریریه یا دبیر تخصصی مجله بررسی خواهند شد و در صورتی که مناسب تشخیص داده شوند، برای ارزیابی به حداقل دو نفر از داورانی که صاحب­نظر باشند ارسال خواهند شد.
 2. برای حفظ بی‌طرفی، باید فایل اصلی بدون نام و مشخصات نویسندگان باشد و نام نویسندگان و مشخصات آنان شامل نام و نام خانوادگی، مرتبه علمی، گروه آموزشی، دانشکده، دانشگاه، شهر، کشور و آدرس ایمیل و تلفن همراه به فارسی و انگلیسی بایستی توسط نویسندگان در فایلی مجزا از مقاله اصلی بارگذاری و ارسال شود. چنانچه مقاله ای همراه با اسامی نویسندگان ارسال شده باشد از مسیر داوری خارج خواهد شد.
 3. برای نسخه نهایی می بایست حتما چکیده مبسوط انگلیسی بارگزاری شود.

 

لازم به ذکر است که مدت زمان داوری تا اعلام نتیجه نهایی در خصوص مقاله ارسالی حداکثر 6 ماه می باشد.

 

 3. هیأت تحریریه‌ی مجله در رد یا قبول و نیز حک و اصلاح مقاله‌ها آزاد است.

لازم به ذکر است که درخواست اصلاح برای مقالات تا مرحله نهایی به منزله اخذ پذیرش نمی باشد و مقاله پس از تکمیل روند داوری، برای ارزیابی و تأیید نهایی، به دبیر تخصصی مجله ارسال می شود و نظر نهایی درخصوص پذیرش یا عدم پذیرش مقاله توسط دبیر تخصصی اعلام می گردد.

 4.    مسؤولیت مطالب مقاله‌ها از هر نظر بر عهده‌ی نویسنده است.

5.     این مجله طبق مصوبه­ هیأت تحریریه­ بابت پذیرش و چاپ هر مقاله جمعاً مبلغ 5000000 ریال در دو نوبت به شرح زیر دریافت می کند:

الف) برای مقالاتی که در جلسه هیأت تحریریه مجله از لحاظ موضوعی پذیرفته شده و تعیین داور می شوند، برای ارسال به داوری مبلغ 1500000 ریال بابت هزینه داوری دریافت می شود.

- مبلغ فوق هیچگونه تعهدی برای پذیرش و چاپ مقاله برای مجله ایجاد نخواهد کرد و صرفاً برای تأمین حق الزحمه داوری می باشد که پس از دریافت فیش واریزی این مبلغ، مقاله به داوران ارسال خواهد شد.

ب) از نویسندگان مقالاتی که پس از طی مراحل داوری پذیرش گرفته و در نوبت چاپ قرار می گیرند، مبلغ 3500000 ریال (بابت هزینه ویراستاری و حق چاپ در مجله) دریافت می شود و پس از دریافت فیش واریزی این مبلغ، مقاله در نوبت چاپ قرار خواهد گرفت.

مبالغ یاد شده باید به شماره شبا بانک مرکزی جمهوری اسلامی (IR 530100004001071603020506) به نام تمرکز وجوه درآمد اختصاصی دانشگاه شیراز (با شماره شناسه 368071658115100141400285037100) واریز شود، توجه داشته باشید که وارد کردن شماره شناسه الزامی است و فقط به شناسه 30 رقمی اعلام شده واریز شود و از تایید و پذیرفتن فیش های بدون شناسه معذوریم. (حتماً شماره مقاله و نام مجله نیز قید شود) و رسید واریزی پس از اسکن، از طریق سامانه مجله ارسال شود.

6.    به منظور پرهیز از طولانی شدن فرایند بررسی مقاله، پیش از بارگذاری مقاله در سامانه مجله، به راهنمای فنی و علمی تدوین مقالات مراجعه نمایید.

 

 راهنمای فنی تدوین مقالات

* با توجه به اینکه مجله برای ورود به پایگاه های معتبر علمی آماده می شود، رعایت موارد زیر در مقاله برای انتشار الزامی می باشد:

-          اسامی لاتین و فارسی در متن مقاله باید حتماً انگلیسی نوشته شوند  همه منابع فارسی هم به صورت لاتین نوشته شوند و در پایان منبع[Persian]  نوشته شود.

-  معادل انگلیسی اصطلاحات خارجی که ذکر آنها ضروری است به صورت اعداد (1، 2، ...) شماره‌گذاری و در پایین هر صفحه آورده شود.

 1. کلیه فایلهای ارسالی برای مجله حتماً با عنوان انگلیسی ذخیره و ارسال شوند. به هیچ وجه نام فایل ها فارسی نوشته نشود. فایل مقاله فقط با عنوان article ذخیره شود و به هیچ عنوان نویسندگان در هیچ یک از نام فایل ها نباید باشد
 2. لطفاً تنها سه فایل برای نشریه ارسال فرمایید: مقاله اصلی بدون نام نویسندگان، نام و مشخصات کامل نویسندگان، تعهدنامه.
 3. مقاله های با روش پژوهش کمی نباید بیش از 20 صفحه؛ یا روش پژوهش کیفی بیش از 23 صفحه و با طرح پژوهش ترکیبی بیش از 25 صفحه باشد.
 4. متن مقاله با فاصله‌ی 1 سانتی متر بین خطوط (single) نگارش شوند.
 5. مقالات در word 2013  و بالاتر با رعایت حاشیه چپ و راست صفحه ازمتن : 4/25، حاشیه پایین صفحه از متن: 4،  حاشیه بالای صفحه از متن: 4/19 تایپ و تنظیم گردد.
 6. در ابتدای شروع هر پاراگراف لازم است نیم سانت (0/5) تو رفتگی رعایت شود.
 7. برای نوشتن کلمات مرکب یا بعضی افعال و واژگان مشابه از نیم­فاصله استفاده شود.
 8. اعدادی که اعشار دارند به جای ممیز از / استفاده شود و نقطه گذاشته نشود.
 9. ‌عنوان جدول‌ها به صورت روشن و گویا در بالای آن‌ها ذکر گردند. اگر جدولی اقتباسی است، نشانی آن در زیر جدول داده شود.
 10. تصاویر و یا نمودارها در برگ‌های جداگانه رسم و به صورت مجزا از جدول‌ها شماره‌گذاری گردند.

   11. عنوان‌های اصلی مقاله در وسط صفحه، با خط درشت و سیاه آورده شوند. عنوان‌های فرعی با حروف ریزتر نوشته و از سر سطر آغاز شوند و سطر مجزایی تشکیل دهند. عنوان‌های جزیی‏تر از سر سطر آغاز و   با دیگر مطالب در یک سطر آورده شوند.

   12. عنوان مقاله به صورت b lotus 14 bold وسط صفحه باشد.

  13. اسامی نویسندگان به صورت b lotus 12 bold وسط صفحه باشد.

  14. عناوین مقاله (چکیده، مقدمه و...): b lotus 14 bold باشد.

 

   15. چکیده انگلیسی (چکیده گسترده انگلیسی حدود حداقل 800 تا حداکثر 1000 کلمه) با فونت NEW ROMANS 11TIMES باید به صورت تفصیلی مطابق عناوین زیر تهیه گردد.

   -Introduction

  -Research questions

  -Methods

  -Results

  -Discussion

  -Keywords

  * چکیده انگلیسی پیش از ارسال بایستی توسط یک ویراستار متخصص اصلاح شده باشد. همچنین در مقالات پذیرش گرفته برای انتشار، باید هنگام ارسال نسخه نهایی مقاله برای انتشار، حتما چکیده انگلیسی توسط یک ویراستار متخصص اصلاح و ویراستاری انگلیسی شود و مجله درخصوص ویراستاری انگلیسی چکیده، مسؤولیتی به عهده ندارد.

 

  16. متن چکیده فارسی با فونت b lotus 12  و حداکثر در 200 برای کمی، 250 برای کیفی و 300 برای ترکیبی باشد.

  17. پاورقی با فونت b lotus 10 باشد. 

  18. جداول و نمودارها با سبک APA و خوانا نگارش شوند و منابع هرکدام ذکر شود.

  19. فرمت منبع نویسی به صورت APA تدوین شود (منابع درون و برون متنی).

 

  نکات کلی:

 • هرگونه سپاس­گزاری از افراد یا مؤسسات در پایان مقاله قبل از یادداشت‌ها آورده شود. 
 • مقالات در صورتی برای داوری ارسال خواهند شد که در همه قسمت ها مشکل ویرایشی و فرمتی مطابق با راهنمای نویسندگان نداشته باشند.
 • پس از پذیرش فرصتی به نویسندگان داده خواهد شد تا ویرایش کاملی بر مقاله خود انجام داده و در موعد مقرر ارسال نمایند، بدیهی است که در صورت عدم ارسال به موقع  مقاله نهایی، نوبت چاپ به مقالات بعدی داده خواهد شد.

 

با تشکر از توجه شما